Przewlekła niewydolność żylna

Kategoria: 
Choroby naczyń

Żylaki są to poszerzone naczynia żylne najczęściej pojawiające się na nogach. Choroba dotyka prawie cztery razy częściej kobiety niż mężczyzn.

 


Przyczyny

Na powstawanie żylaków ma wpływ wiele czynników takich jak wiek, płeć, skłonność dziedziczna, ciąża. Do ich powstania może się także przyczynić ciąża oraz stojący lub siedzący tryb życia.
W miarę starzenia się organizmu w ścianie naszych żył odbywa się przebudowa, która prowadzi do upośledzenia elastyczności (zwiotczenie) naczyń. Z drugiej strony żyły kończyn dolnych posiadają zastawki, które kontrolują przepływ krwi, tak aby płynęła ona tylko w kierunku serca. W przypadku nieprawidłowego ich działania krew spływa z powrotem do nogi i gromadząc się, powoduje powstanie żylaków.

Objawy

Żylaki pojawiają się jako sieć widocznych, niebieskawych, poszerzonych i krętych żył (przede wszystkim na łydkach) albo jako niebieskie, wypukłe linie wzdłuż łydek, w zgięciu kolanowym lub na udach. Często żylaki, oprócz nieestetycznego wyglądu nie powodują żadnych dolegliwości. Czasami towarzyszy im jednak uczucie ciężkości w nogach, bóle lub opuchlizna kostek.

Powikłania

W wielu przypadkach żylaki nie powodują żadnych powikłań. Niekiedy mogą jednak być przyczyną zakrzepowego zapalenia żył - na ich przebiegu pojawia się bolesne stwardnienie i zaczerwienienie skóry. Dochodzi wtedy do zamknięcia żyły przez skrzep krwi (zakrzepica) i zapalenia żył. Oderwanie się takiego skrzepu i jego przemieszczanie wraz z krwią może wywołać bardzo groźne skutki. W przewlekłych stanach zabarwienie skóry łydek zmienia się na brązowe wskutek nieprawidłowego krążenia krwi. Z czasem pojawia się swędzenie, wypryski, a także pęknięcia pokrywającej żylaki zniszczonej skóry - powstaje otwarta rana na nodze. Z tych powodów żylaki możliwie wcześnie powinny być zbadane i odpowiednio leczone.

Kiedy należy udać się do lekarza?

  • Jeśli pojawiają się objawy niewydolności żylnej, takie, jak bóle nóg, uczucie cieżkości, kurcze podudzi, obrzęki - to możliwie wczesna ocena układu żylnego może zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.
  • Gdy zauważymy, że noga nagle puchnie, przybiera kolor sino czerwony lub boli. Powodem może być skrzep krwi, tkwiący głęboko w żyle - badanie lekarskie wraz z oceną ultrasonograficzną należy przeprowadzić tak szybko jak to tylko możliwe
  • Gdy żylakom towarzyszą bóle, zmiany na skórze lub otwarte rany - prawidłowa diagnostyka i odpowiednie leczenie znacznie skraca czas powrotu do zdrowia.
  • Jeśli żylaki stają się uciążliwe ze względów kosmetycznych.


Co zrobi lekarz?

Oceni zaawansowanie kliniczne niewydolności żylnej. Badanie lekarskie przeprowadzane w naszym Gabinecie uzupełnia najnowocześniejsza metoda diagnostyczna - badanie ultrasonograficzne żył (USG Triplex - Doppler).
Po ocenie klinicznej i badaniu wydolności układu żylnego lekarz zadecyduje, jakie środki zastosować w Twoim przypadku do leczenia żylaków (noszenie pończoch uciskających, stosowanie leków, skleroterapia – wstrzykiwanie do żył substancji powodujących ich zarastanie i zanikanie, czy też leczenie operacyjne). Często w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej stosuje się wiele metod równocześnie, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Najnowszą metodą leczenia żylaków jest wewnątrzżylna termoablacja laserem lub sondą emitującą mikrofale o wysokiej częstotliwości (EVLT, EVRF).